Education on line > Články o vzdělávání > Je vaše dítě dysgrafik, a přesto si přejete, aby mělo jedničku z angličtiny?
Dysgrafik? Zkuste naši metodu výuky anglických slovíček

O vývojových poruchách učení bylo napsáno již hodně odborných i populárně-naučných článků. Často v nich najdeme doporučení navštívit speciálního pedagoga, což může zásadním způsobem pomoci v prvotní orientaci rodičů, co pro svou ratolest mohou udělat. Najít však metodu učení, jak vašemu dítěti pomoci tak, aby pro něj učení bylo stále spíše hrou a nikoliv nepříjemnou povinností, není tak docela jednoduché. Obzvláště angličtina bývá kámen úrazu. Jedno účinné řešení bychom však rodičům chtěli nabídnout.

 

 

 

Dysgrafik a cizí jazyk na prvním stupni

Znalost angličtiny má v očích rodičů vysokou prioritu, avšak o metodách, jak se cizí jazyk efektivně naučit není obecně mezi laiky příliš mnoho známo, obzvláště pak o moderních metodách. Soustřeďme se však jen na to, jak pomoci dítěti, které bylo diagnostikováno jako dysgrafik. Jak už to často bývá, mnoho užitečných metod, postupů, ale i vědeckých objevů bylo učiněno náhodou. Náhoda sehrála svou roli i v našem případě.

Paní Jana pracuje v exportní firmě a zcela cíleně se sama stále vzdělává v angličtině. Bez ohledu na to, zda její zaměstnavatel momentálně poskytuje či neposkytuje zaměstnancům možnost jazykových kurzů na pracovišti, paní Jana zcela systematicky věnuje svůj čas i finanční prostředky soukromému studiu angličtiny. Protože se jedná o individuální kurz, je možné se na vše detailně zeptat. Jednou si paní Jana postěžovala, že její – v té době přibližně desetiletý – syn, má potíže s angličtinou. Doporučila jsem jí “terapii” pomocí jednoduchého softwarového programu DRILL, který mnoho mých studentů využívá ke studiu slovní zásoby. Paní Jana, která sama využívá tento program pro zvládnutí své obchodní angličtiny, se skutečně touto radou inspirovala a začala sama vytvářet databáze “na míru” svému synovi, tedy přesně ta slovíčka a krátké fráze, které probírali v jeho hodinách angličtiny ve škole. Jednoduchost a intuitivnost ovládání výukového programu a postupné stoupání zátěže přineslo své ovoce. Malý Pavel přinesl výborné vysvědčení, které mu známka z angličtiny již nekazila. Navíc si angličtinu oblíbil a dokonce s maminkou v roli kouče stále objevuje nová a nová anglická slovíčka a jednoduché fráze.

Jak s programem DRILL pracovat

Postup je zcela jednoduchý a video návod si můžete prohlédnout zde.

Detailní informace jsou součástí popisu produktu a můžete si je přečíst zde.

Metodický návod, jak postupovat krok za krokem, je potřeba dodržet a občas malého studenta zkontrolovat, zda vše dělá správně.

Funkce Print Screen, aneb vyfoť obrazovku

Naši malí studenti často již od předškolního věku umějí pracovat s programem Malování a znají funkci Print Screen, což je název klávesy a zároveň i její funkce, která zjednodušeně řečeno vyfotí aktuálně zobrazený obsah na obrazovce počítače. Této funkce využívá řada rodičů, kteří takto “kontrolují” pokroky svého potomka. Po návratu z práce domů si prohlédnou print screen obrazovky, a hned vědí, jak jejich malý student pokračuje ve studiu. Obrazovku student vyfotí v momentě, kdy program nabídne automatické vyhodnocení úspěšnosti práce s danou lekcí slovíček, které je uvedeno v procentech. Stejně dobře nám poslouží i funkce “Výstřižky”, která nabízí ještě jednoduší způsob získání obsahu obrazovky.

Krasopis vás nenaučíme, ale angličtinu ano

Malý Pavel není zdaleka naším jediným studentem s dysgrafií, je však vzorovým příkladem situace, že i původně diagnostikovaný dysgrafik může mít úspěchy v angličtině. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoduchý softwarový výukový program, tento program vaše dítě nenaučí úhlednému krasopisu, ale bude umět velmi brzy s přehledem a rychle psát na klávesnici počítače a písmenka ve slovech bude vždy psát na správném místě.

Program DRILL pro výuku jazyků   

Vzhledem k tomu, že se profesně věnuji výuce odborné angličtiny, jejíž zvládnutí bývá pro studenty poměrně tvrdý oříšek, program DRILL využívám jako metodickou pomůcku mnoho let a pro studenty připravuji hotové databáze odborné slovní zásoby. Mají to jako “naservírováno na stříbrném tácku” a výsledky jsou obdivuhodné.

Nové databáze slovíček a frází stále připravujeme.

Výukový softwarový program DRILL je určen nejen pro angličtinu, ale můžete jej s úspěchem využít pro jakýkoliv jazyk, jehož písmo zvládne vaše klávesnice.

Program DRILL nabízíme ve dvou variantách: jako produkt určený ke stažení do vašeho počítače a jako produkt na flash disku, který Vám rádi zašleme. Navštivte příslušnou kategorii v našem e-shopu na adrese www.educationshop.cz

Přednášky pro rodiče

Vzhledem k velkému zájmu o tuto problematiku připravujeme sérii přednášek pro rodiče, které budou tematicky zaměřeny na výukové metody vhodné pro studium angličtiny.

Individuální konzultace pro studenty angličtiny

Individuální konzultace pro studující angličtiny již probíhají. Dokážeme nabídnout řešení i pro “věčné začátečníky”, popř. orientaci ve výběru vhodné učebnice nebo mobilní aplikace pro individuální studium.

 

PhDr. Ladislava Knihová, MBA

lektorka angličtiny a metodický poradce výuky cizích jazyků

 

Leave a Reply