Education on line > Aktuálně > Každý skvělý příběh si zaslouží být vyprávěn aneb „Narrated by Apple Books“

Audioknihy jsou s námi již řadu let a příjemně nám zpestřují náš životní styl. Jejich obliba neustále roste. V závěru roku 2022 spatřila světlo světa další zajímavá inovace v této oblasti s potenciálním označením jako „disruptivní“. V tomto případě se však jedná o zcela nové možnosti pořízení audionahrávky především pro autory knih, kteří nemají dostatečné finanční prostředky, aby si najali profesionální herce či vypravěče. Nyní mají k dispozici aplikaci, která nahrávku k nerozeznání od hlasu člověka vytvoří pomocí umělé inteligence.

 

Podělte se o svůj příběh se světem

 

Aplikace Apple Books nabízí autorům možnost automaticky generovat kvalitní ozvučení psaného textu, který pro ně namluví příjemný hlas umělé inteligence (AI). Uživatelsky přívětivá aplikace je provede celým procesem zadání textu, včetně formátování, nadpisů či vizuálů a instrukcí pro vkládání audio či video souborů. Jedná se o přirozeně znějící technologii text-to-speech (převod psaného textu na řeč). Můžeme si vybrat i typ hlasu (soprán či baryton jiné pro beletrii a jiné pro literaturu faktu) tak, aby se hodil k charakteru knihy. Zatím je možné ozvučit jen texty v angličtině, ale tato první vlaštovka zajisté podnítí zájem vývojářů z celého světa. O dalších plánech samotné společnosti Apple v tomto ohledu zatím není nic známo.

 

Digitální vyprávění s AI – férová nabídka pro vydavatele

 

Cenová nabídka pro vydavatele je více než férová (70 % pro vydavatele a 30 % pro společnost Apple). Zakázku je možné realizovat i prostřednictvím preferovaných partnerů. Distribuce takto vzniklých audioknih probíhá výhradně prostřednictvím Apple Books a knihy směřují též do veřejných či akademických knihoven. Vydavatel/autor si ponechává autorská práva k audioknize a neexistují žádná omezení pro výrobu a distribuci dalších verzí stejné audioknihy. Existují však určitá omezení týkající se charakteru knihy. Knihy s erotickým obsahem nejsou povoleny. Primárními tématy musí být román nebo beletrie (literární, historická a ženská beletrie jsou vhodné; záhady, thrillery, science fiction a fantastická literatura nejsou v současné době podporovány).

 

Přejete si poslechnout přirozený soprán či baryton umělé inteligence?

Není nic snazšího. Stačí navštívit oficiální stránky Apple Books for Authors a zaposlouchat se.

 

 

Krátké zamyšlení závěrem

Technologický vývoj nás stále překvapuje. Překvapil i s digitálním vyprávěním s využitím umělé inteligence. Se stoupající oblibou audioknih je vhodné  se zamyslet nad velkou příležitostí, která se díky aplikaci Apple Books – „Narrated by Apple Books“ dostává do rukou malých autorů. Tato technologická novinka je zatím „v plenkách“ a má řadu omezení spojených s jejím využitím. Nabízí se však myšlenka rozšíření této aplikace směrem k cenově efektivnímu pořizování audionahrávek odborných textů z nejrůznějších oborů. Ty nejsou v hledáčku zájmu našich skvělých herců a dabérů, neboť jejich umění vynikne především ve spojení s literárními díly. Umělá inteligence by však mohla velmi efektivně napomoci zpřístupnit řadu vědeckých publikací či odborných článků studentům a veřejnosti, a potažmo přispět ke zpříjemnění studia a rozšíření vědeckého poznání. To vše ukáže budoucnost.

Rozšíření nabídky cenově dostupných audioknih o zajímavé tituly z pera začínajících autorů-vydavatelů přivítají jak lidé se zrakovým hendikepem, tak i řada intenzivních čtenářů, kteří si svůj zrak díky přirozenému hlasu umělé inteligence budou moci více šetřit. Všichni sice milujeme neopakovatelnou atmosféru s knihou, přijemný a uklidňují zvuk obracení stránek, ale audiokniha rozšiřuje množství příležitostí smysluplného využití času tam, kde knihu není zcela možné otevřít.