VŠE o … chytrých regálech s reklamními video rámečky a digitálními cenovkami

Education on line > Články o marketingu > VŠE o … chytrých regálech s reklamními video rámečky a digitálními cenovkami

Následující příspěvek byl uveřejněn v Hospodářských novinách dne 11. 4. 2019 v pravidelném sloupku VŠE o …. Redakce Education online děkuje tímto Hospodářským novinám za povolení přetisknout tento článek z pera autorky tohoto blogu na našem serveru.

 

Chytré technologie jakoby mávnutím proutku mění svět kolem nás. Obvykle vítáme ty z nich, které jsou uživatelsky příjemné a jednoduché na ovládání. Nadšeně pak vítáme technologické vychytávky, které nás pobaví či dokáží ušetřit naši peněženku.  Ano, vážení zákazníci, přichází éra reklamy v podobě sympatických video rámečků na okraji regálů a digitálních cenovek. Obě technologické novinky mají potenciál změnit naše chování jako zákazníků a snad i proměnit nakupování v kamenných obchodech v mnohem
příjemnější zážitek, než tomu bylo dosud.

Reklamní video rámečky

Nejprve tedy nový typ reklamy promítaný ve formátu video rámečků složených do proužků, (z anglického názvu video strips)1, které jsou umístěny na samém okraji regálu, ideálně ve výšce očí. Tato zobrazovací technologie umožňuje promítání krátkého videa, díky kterému se můžeme dozvědět něco nového o naší oblíbené značce, získat dodatečné informace o nových produktech či nás dokáže příjemně pobavit a někdy doslova i “vtáhnout do děje” v podobě interaktivního zapojení do komunikace s danou značkou. Ať již tedy připravíme video s cílem budování značky, na podporu prodeje určitého výrobku či máme na mysli především zkvalitnění vztahů s našimi zákazníky, tento typ zobrazovací technologie má několik výhod:

 

  • je nepřehlédnutelný pro kolemjdoucí zákazníky,
  • pomůže zákazníkovi v jeho rozhodování o koupi určitého produktu,
  • je to velmi dynamické médium, které dokáže zkvalitnit prožitek zákazníka z nakupování,
  • je inteligentní digitální etiketou pro zobrazení jakékoliv informace,
  • umožňuje aktualizaci obsahu v reálném čase a současně
  • posiluje vztah zákazníka, značky a lokálního maloobchodního prodejce.

Digitální cenovky

Druhou technologickou inovací s potenciálem změnit prostředí maloobchodních prodejen jsou digitální cenovky.2 Na dynamické cenové změny jsme si již zvykli v prostředí e-shopů. My všichni již také tak trochu “chytře kalkulujeme” s dynamickými změnami cen u nákupu letenek či hotelového ubytování.V důsledku technologického pokroku promptní cenové změny budou v krátké době možné i v maloobchodě, a to díky vzniku chytrých regálů (smart shelves) a digitálních cenovek (digital price tags). Obchodníci tedy budou moci promptně reagovat a změnit cenu zboží z nejrůznějších důvodů, např. u zeleniny, která již není právě včera sklizená, popř. na změny cen dodavatelů či výkyvy měnového kurzu. Digitální cenovky tedy představují technologii, která umožňuje provádět hromadné cenové změny velmi rychle a efektivně.


Na Vysoké škole ekonomické je tématice digitálního marketingu a dynamickým změnám chování spotřebitelů v současné době věnována velká pozornost i z hlediska aktualizace výukového obsahu pro studenty oborů se zaměřením na marketing. Nové technologie však znamenají pro studenty marketingu i nutnost osvojení nových digitálních dovedností (od psaní scénářů až po editaci videa), ale též měkkých dovedností, např. schopnost vcítit se do role zákazníka s vysokou mírou empatie a připravit takové video, které bude pro zákazníka přínosné, bude ho rád sdílet s přáteli jako zajímavý zážitek a bude se těšit na jeho pokračování.

Nechť je Vaše nakupování vždy SMART:-)

1) Zdroj: SHELFVISION shelf-edge display strips for enhanced customer experience and omni-channel marketing – http://www.displaysolution.com/en/products/intelligent_tfts/mcm_multi_cell_monitors.html
2) Zdroj: http://www.eslabels.com.au/retail-sectors/

 


 

Leave a Reply